Home » בניית אתרים » 101 קיצורים בפוטושופ – כתבה חמישית בסדרה

101 קיצורים בפוטושופ – כתבה חמישית בסדרה

אסף וכתב ערן בורוכוב, מקים מכללת “מנטור”, כותב סדרת ספרי אילוסטרייטור ופוטושופ, ומרצה בקורס פוטושופ למתקדמים

ribua41הקדמה:
אני מת על קיצורים. תוכנת פוטושופ היא ללא ספק המלכה הבלתי מעורערת של קיצורים וטריקים. ״הגברת הזקנה״ מסתירה סביב הממשק (כלים, חלונות, פקודות ושל השאר) כמה סודות – חלקם מוכרים לכל וחלקם פחות. הרעיון לאגד מבחר קיצורים שכאלה נוצר מתוך מחשבה ששיטות עבודה יעילות ומהירות אהובות גם על משתמשים מנוסים וגם על כאלה שעושים את צעדם הראשון בעולמה המדהים של פוטושופ.

במידה ועדיין לא קראתם, הנה הקישור לטיפים 1-10, טיפים 11-20, טיפים 21-30 וטיפים 31-40.

 

 

41קביעת רוחב הטור בצורה מדוייקת
נכון, פוטושופ היא לא בדיוק התוכנה שהייתי מנסה לכתוב בה חוזה שכירות. במילים אחרות, הוספה וסידור של מלל מעולם לא היו הצד החזק של פוטושופ, אבל מאז שבחברת Adobe הבינו שיש קבוצה לא קטנה של מעצבי אתרים, מעצבי משחקים ואפליקציות שמעדיפים להוסיף ולערוך את המלל בפוטשופ ולא להזדקק לתוכנה אחרת, הורחבו באופן משמעותי הפקודות והאפשרויות לעריכה של מלל. אז הפעם, במאמר החמישי בסדרה, כמה קיצורים מהירים וקלים בתחום עריכת המלל:
על מנת להוסיף מלל ניתן להקליק עם כלי המלל ולהתחיל לכתוב, או לחילופין, לסמן את כלי המלל, ללחוץ בנקודה כלשהי במסמך, לגרור את הסמן/העכבר ואז להתחיל במלאכת ההקלדה. פשוט וקל. אבל מה אם רוצים לקבוע את רוחב משטח המלל? הנה השיטה. סמנו את כלי המלל, החזיקו את מקש Alt והקליקו בנקודה כלשהי במסמך. פעולה זו תקפיץ תיבת שיחה באמצעותה ניתן לקבוע את גודלה של תיבת המלל (רוחב וגובה).
והנה טיפ נוסף על הדרך. כפי שניתן לראות בצילום המסך, מידות משטח המלל נמדדות בנקודות (Points) ולא ביחידות המידה של המסך עצמו. אז מה עושים אם צריך להגדיר את רוחב המלל במ״מ או בסנטימטר? הנה טריק ישן וטוב שעובד, אגב, גם בשאר תוכנות אדובי: 
לצד הערך המספרי בחלון הקלידו שתי אותיות באנגלית (ראו בטבלה) והתוכנה תתרגם את היחידות שהגדרת לנקודות. לדוגמה: הכנסת הערך 20 ולצידו האותיות mm, יקבע את רוחב משטח המלל לעשרים מילימטרים.
Number41(a)
Number41(b)

42שינוי גודל האותיות
יש מספר דרכים לשנות את גודל האותיות: באמצעות בחירת המלל והכנסת ערך בסרגל האפשרויות שמתחת לרשימת התפריטים בתוכנה, באמצעות בחירת מלל ושינוי הערך בחלון תכונות תו (Character) או באמצעות פקודת Free Transform שבתפריט העריכה (Edit). דרך פשוטה ומהירה יותר (לטעמי…) היא סימון המלל ושימוש בשילוב המקשים Cmd + Shift  (במק) או Ctrl+Shift (בפיסי) בצרוף מקש גדול/קטן מ (< >).
אגב, יש דרך נוספת, מדליקה הרבה יותר, אבל בשביל ללמוד את השיטה תאלצו להמתין לפוסט האחרון…

Number42(a)
Number42(b)
Number42(c)

43שינוי מרווח השורות
את מרווח השורות ניתן לשנות באמצעות חלון תכונות תו (Character), אבל לעיתים אתם ממש לא יודעים איזה מרווח שורות יתאים ומעדיפים לקבוע לפי העין. אפשרות אחת היא להכניס ערך מספרי בחלון, לאשר, לבדוק את התוצאה ואז שוב ושוב – עד שהתוצאה תספק אתכם. דרך נוספת היא שימוש בקיצור מקלדת פשוט: סמנו את השורה/השורות שאת המרווח ביניהן אתם רוצים לשנות והשתמשו בשילוב המקשים Alt ואחד ממקשי החיצים מעלה/מטה במקלדת: Alt וחץ למעלה יגדיל את המרווח בין השורות ואילו שילוב המקשים Alt וחץ כלפי מטה יצמצם את המרווח. דרך אגב, חשוב לזכור שבחירת שורה מתוך משטח מלל ושינוי ערך מרווח השורות, ישנה את המרווח בין השורה המסומנת לשורה שמעליה.

Number43(a)
Number43(b)

44שינוי מרווח בין אותיות
עוד קיצור שימושי, הפעם לקביעת המרווח שבין האותיות/סימנים גם ללא צורך בחלון תכונות תו (Character): סמנו את המלל הרצוי והשתמשו בשילוב המקשים Alt ואחד ממקשי החיצים ימינה/שמאלה במקלדת: Alt וחץ ימינה להגדלת הריווח, שילוב המקשים Alt וחץ שמאלה יצמצם את המרווח.

 

Number44(a)
Number44(b)

45צימוד אותיות (Kerning)
הוא עניין חשוב, בעיקר למעצבים גרפיים ו/או חובבי טיפוגרפיה. ההסבר הפשוט לשימוש בצימוד אותיות הוא שכל שתי אותיות דורשות ריווח ייחודי. על מנת לשנות באופן פרטני מרווח שבין שתי אותיות, יש למקם את סמן המלל בין שתי האותיות ולשנות את הערך Kerning בחלון  תכונות תו (Character). אבל גם כאן יעיל ונוח הרבה יותר להשתמש בקיצור מקשים. מקמו את כלי המלל בין שתי האותיות שאת המרווח ביניהן תרצו לשנות והשתמשו בשילוב המקשים Alt ואחד ממקשי החיצים ימינה/שמאלה במקלדת: Alt וחץ ימינה להגדלת הריווח, ושילוב המקשים Alt וחץ שמאלה יצמצם את המרווח.

Number45(a)
Number45(b)
Number45(c)

46יישור מלל לימין, לשמאל או למרכז
גם כאן קיצור מקשים יכול לחסוך הרבה הרבה זמן יקר… 
סמנו את המלל והשתמשו בשילובי המקשים Cmd + Shift  (במק) או Ctrl+Shift (בפיסי) בצרוף מקש האות L (קיצור של Left) ליישור המלל לשמאל, R (קיצור המילה Right) ליישור המלל לימין או מקש האות C ליישור המלל למרכז (Center).

 

Number46

 

47שינוי מרחק מקו בסיס
ואחרון חביב – מרחק מקו בסיס (Baseline Shift), אותה תכונה בה משתמשים לעיתים רחוקות להזזת המלל מקו הבסיס. תכונה זו משמשת בעיקר לנוסחאות מתמטיות או לקביעת המרחק של המלל מהמסלול במקרה שמצמידים מלל לצורה (Text On a Path). סמנו את האות/אותיות שאתם רוצים להזיח (זה לא אני, זו האקדמיה ללשון…) והשתמשו בקיצור המקשים Alt + Shift ואחד ממקשי החיצים מעלה/מטה במקלדת.

Number47(a)
Number47(b)

48ביטול ״צביעת מלל״ למלל בצבע בהיר
הדרך המהירה לבחור את כל המלל היא הקלקה כפולה על שכבת המלל בחלון השכבות. פשוט קל ומהיר (וגם מבטיח שכל המלל שבמשטח המלל נבחר, גם שורות מלל שלא נכנסו לשטחו של משטח המלל). מלל מסומן ״נצבע״ בצבע המנוגד לצבעו המקורי: אם המלל שחור, יודגש המלל המסומן בלבן וכדומה. הבעייה מתחילה כאשר המלל צבוע בצבע בהיר, כגון צהוב או ירוק בהיר. במקרה שכזה, בחירת המלל תיצור משטח מלל שאינו קריא – מה שיקשה על מלאכת עריכת תכונות המלל. אז מה עושים? פשוט מאוד! לאחר בחירת המלל (אות, אותיות, שורה או את כל המלל) השתמשו בקיצור Cmd + H (במק), או Ctrl + H (בפי.סי). קיצור זה מבטל את ״צביעת״ המלל אך משאיר את בחירת המלל עצמה.
Number48

49הוספת תכונות עיצוביות למלל בתוספת מקשים ייחודיים
ומה לגבי הוספת תכונות עיצוביות למלל, כמו אות נטויה, אות מודגשת, קו תחתי וכדומה. האם שוב חייבים את חלון תכונות הקו (Character)? אז זהו שלא… הנה כמה טריקים זריזים ושימושיים שיכולים לחסוך לכם זמן יקר:
ראשית יש לסמן את המלל הרצוי (אות, מילה, שורה וכו׳), כעת החזיקו את שילוב המקשים Cmd+Shift (אנשי מק) או Ctrl+Shift (משתמשי פיסי) והשתמשו באותיות הבאות לפי הצורך: B למלל מודגש, I למלל נטוי, U למלל עם קו תחתי, K להפוך אותיות לועזיות קטנות לאותיות רשיות (Caps) והאות H לאותיות רשיות אבל בגודל אותיות ״רגילות” (Small Caps). וקיצור אחד אחרון חביב – שימוש בשילוב האותיות שהוזכר + האות Y. פעולה זו משיבה את כל המלל לתכונותיו הבסיסיות (בלי מודגש, בלי נטוי, בלי קו תחתי ובלי קישוטים – נטורל).
Number49

50קווי עזר
ולנושא אחר לגמרי – קווי עזר. על מנת לגרור קו עזר צריך להציג את סרגלי המסמך (Cmd/Ctrl + R), ללחוץ על הסרגל האופקי או האנכי ולגרור את הסמן לשטח התמונה. פשוט, קל ועובד כבר 25 שנה… נסו לבצע את הגרירה ותוך כדי ללחוץ על מקש Alt. קו העזר יסתובב ב-90 מעלות, או במילים אחרות, קו עזר אנכי יהפוך לאופקי ולהפך.
Number50

 

Be Sociable, Share!

    .התגובות סגורות