Home » גרפיקה » 101 קיצורים בפוטושופ – כתבה עשירית

101 קיצורים בפוטושופ – כתבה עשירית

אסף וכתב ערן בורוכוב, מקים מכללת “מנטור”, כותב סדרת ספרי אילוסטרייטור ופוטושופ, ומרצה בקורס פוטושופ למתקדמים

ribua_101הקדמה:
הגענו לכתבה האחרונה. האמת היא שהמספר 101 טיפים וקיצורים בפוטושופ הוא מאד שרירותי (בסה״כ חיפשתי מספר סימטרי). אני מאמין שאפשר למצוא עוד הרבה כאלו, ובטח לכם יש עוד קיצורים וטיפים שלא כתבתי עליהם – ופה יש לכם הזדמנות לזכות בספר מתנה!
כשהתחלתי במלאכת האיסוף, המחשבה הראשונה שעברה במוחי היתה למצוא את הקיצורים השימושיים ביותר עבור הקהל הרחב ביותר. קיצורים שבאמת ייעלו את העבודה לרובנו. השתדלתי לגעת בכל אחד מהתפריטים והחלונות (ולא הגעתי לכולם, אני יודע) ולדלות מהם את העיקר. אני מאד מקווה שהמטרה הושגה, למרות שפוטושופ היא תוכנה שאינה נגמרת – בעיקר בימים אלה כשחברת Adobe מעדכנת אותה חדשות לבקרים…).

אז עכשיו שיש כבר 100 קיצורים – אנחנו מחכים לקיצור ה-101.. בהצלחה
קריאה נעימה.

במידה ועדיין לא קראתם, הנה הקישור לקיצורים 1-10, קיצורים 11-20, קיצורים 21-30, קיצורים 31-40, קיצורים 41-50, קיצורים 51-60, קיצורים 61-70, קיצורים 71-80 וקיצורים 81-90.

91שינוי ערך מספרי ב״קפיצות״ גדולות יותר
אחת הדרכים המהירות והקלות לשינוי ערך מספרי בחלון כלשהו הוא למקם את הסמן בשדה המספרים הרצוי ולהשתמש במקשי החיצים מעלה/מטה. את זה כולם יודעים. אבל מה לעשות אם הערך קופץ באיטיות מרגיזה? פשוט מאוד, החזיקו את מקש Shift והמספר ״יקפוץ״ בערכים גבוהים פי 10.
דרך אגב, גם למי שעושה שימוש במקשי החיצים לצורך הזזת אובייקט או שכבה, כדאי לזכור שהחזקת Shift שימושית גם כאן (התזוזות יגדלו פי 10).
Number91(a)

Number91(b)

92שימוש באייקון חץ דו-כיווני
דרך נוספת, מהירה ונוחה הרבה יותר, לשינוי ערך מספרי היא שימוש בגרירת העכבר.  יש שתי דרכים לעשות זאת: האחת, למקם את הסמן ״מעל״ הערך אותו רוצים לשנות (דמות הסמן תשתנה לסמן דו כיווני) וגרירת הסמן ימינה או שמאלה, או מיקום הסמן מעל הערך אותו רוצים לשנות, החזקת מקש CMD (במק) או Ctrl (בפי.סי) וגרירת הסמן ימינה/שמאלה.

Number92(a)

הדרך השניה (שחוסכת גם את הצורך במקש כלשהו) היא מיקום הסמן ״מעל״ ההגדרה אותה רוצים לשנות (ולא מעל שדה המספרים). פעולה זו תשנה את צורתו של הסמן לסמן חץ דו-כיווני – גררו הסמן ימינה או שמאלה וזהו.
שיטה זו מאפשרת להגיע לתוצאה הרצוייה בצורה ויזואלית ונוחה הרבה יותר.
Number92(b)

93מסמך חדש (New) – זהה בתכונותיו למסמך פתוח אחר
ביקשו מכם ליצור מסמך חדש שתכונותיו (גודל, רזולוצייה, מודל צבע וכו׳) זהים למסמך אחר. אחת הדרכים הנפוצות היא להציג את המסמך עם התכונות הרצויות, להפעיל את הפקודה בחר הכל (Select All) ולאחר מכן להעתיק (Copy) את התמונה לזיכרון. כעת, לאחר בחירת הפקודה חדש (New) יופיעו בחלון הפקודה נתוניו של הקובץ שהעתקתם.
אבל יש שתי שיטות קלות ומהירות הרבה יותר.
פתחו את המסמך הרצוי והפעילו את הפקודה חדש (New). כעת, בזמן שחלון הפקודה פתוח, בחרו מתחתית תפריט החלונות (Window) את שמו של המסמך שאת תכונותיו אתם מבקשים להעתיק. כל ההגדרות שבחלון יתחלפו באלה של המסמך שאת שמו בחרתם. דרך נוספת היא הפעלת הפקודה חדש (New) ובחירת שמו של המסמך הרצוי מתחתית תפריט Presets שבחלון. גם במקרה הזה, כל ההגדרות שבחלון יתחלפו לאלה של המסמך שאת שמו בחרתם.
Number93

94הפעלת פקודה באותן הגדרות
הפעלתם פקודה כלשהי ואתם רוצים להפעילה שוב (באותם ערכים ) על תמונה אחרת. מה עושים? פשוט מאוד. רגע לפני הפעלת הפקודה, החזיקו את מקש Alt. התוכנה ״זוכרת״ את הנתונים האחרונים שהוגדרו בה.

 

95קיצורי העדפות
הנה כמה קיצורים חשובים הקשורים לפקודת העדפות (Preferences): לאלה מכם שהרקע השחור והממשק הנגטיבי עושה להם רע (וזה גם מעייף את העיניים…). החזיקו את מקש Shift ולחצו על המקשים F-1 ו- F-2 להבהרה/הכהייה של הממשק. למי מכם שרוצה להגדיל ולהקטין את התצוגה (Zoom-In/Zoom Out) באמצעות הגלגלת שבעכבר ללא צורך במקש כלשהו, הפעילו את הפקודה העדפות (Preferences) תחת הקטגוריה כללי (General) וסמנו את האפשרות Zoom with Scroll Wheel.
Number95(a)

למי מכם שלא התרגל לעבוד בטאבים (Tabs): עברו לקטגורייה ממשק משתמש (Interface) ובטלו את הסימון באפשרות פתח מסמכים כמחיצות (Open Documents as Tabs).
Number95(b)

ומה לגבי מספר הפעולות אותן ניתן לבטל בפוטושופ? לאלה מכם שתקועים עדיין בעשור הקודם ומצליחים לבטל רק פעולה אחרונה או במקרה הטוב עשרים: הציגו את הקטגורייה ביצועים (Performance) והגדילו את הערך History States. הערך המירבי עומד על 1000, כך שתוכלו לתקן גם טעויות שעשיתם באוגוסט שנה שעברה (בתנאי שלא סגרתם את הקובץ או את המחשב…). דרך אגב, הדרך המהירה ביותר לבטל פקודות (מבלי שיהיה צורך להציג את חלון ההיסטוריה) היא שימוש בצרוף המקשים Cmd+Alt+Z במק או Ctrl+Alt+Z בפי.סי.

Number95(c)
96הפסקת פעולה באמצע (מקינטוש בלבד)
קיצור למשתמשי מקינטוש בלבד… כיצד ניתן לעצור את פוטושופ באמצע עבודה/פעולה. לדוגמה, החלטתם לפתוח עשרים קבצים בפעולה אחת ורגע לאחר שהקלקתם פעמיים על הקבצים התחרטתם. פשוט מאוד – השתמשו בצרוף המקשים Cod + מקש הנקודה והתוכנה תעצור.

 

97הצגת שם החלון לצד האייקון (בזמן קיפול)
לפוטושופ מספר לא מבוטל של חלונות. נסיון להציג את כל חלונות התוכנה בגודלם המלא ושעדיין ישאר מקום לעבוד – מחייב מסך ענק או שני מסכים. דרך נוספת היא קיפול חלונות לגודל אייקון ויצירת שורת אייקונים בצידו הימני של המסך. הבעייה שלא תמיד זוכרים מה מייצג כל אייקון.
Number97

98הסתרת פקודות שאינן בשימוש
בוא נגיד את האמת: מעטים אלה שעושים שימוש בכל הפקודות בפוטושופ. בגלל שהתוכנה משמשת מגוון רחב של משתמשים מתחומים רבים (מעצבי אופנה, מעצבי אתרים, ציירים ומאיירים, צלמים ועוד) – נוצר מצב שכל אחד מאיתנו היה שמח לדלל במעט את רשימת הפקודות שבתפריטים השונים. אז זהו, שניתן לעשות זאת ואפילו בקלות.
הפעילו את הפקודה תפריטים (Menus) שבתחתית תפריט העריכה (Edit).
בחלקו העליון של החלון ניתן לבחור באיזה מהפקודות רוצים לטפל: הפקודות שבתפריטי התוכנה (Application Menus) או בפקודות שבתפריטי החלונות (Panel Menus).
Number98(a)

על מנת לוותר על פקודה כלשהי (אל חשש זה רק באופן זמני…) הציגו את תכולת התפריט הרצוי ולחצו על דמות העין שלימינה. זהו, פשוט וקל. בצורה כזו ניתן ליצור תפריטים קצרים וממוקדים הרבה יותר.
Number98(b)
Number98(c)

דרך אגב, במידה ופתאום יעלה צורך בפקודה שהסתרתם, החזיקו את מקש Cmd  (במק) או Cterl (בפי.סי) והציגו את התפריט בו ממוקמת הפקודה, וראו איזה פלא – התפריט מוצג בגירסתו המלאה. דרך נוספת להצגת הפקודות שהסתרתם היא בחירה בפקודה הצג את כל הפקודות שבתפריט (Show All  Menu Items) שנוספה לתחתיתו של התפריט (מודגש באדום).

99קיצורים לפי הצורך (והטעם)
ואם כבר בקיצורים עסקינן, איך אפשר בלי הפקודה שמאפשרת לכל אחד מאיתנו לשנות את קיצורי הפקודות לפי טעמנו או אפילו להוסיף קיצור משלנו לפקודה שאין לה אחד משלה? הפעילו את הפקודה קיצורי מקשים (Keyboard Shortcuts) שבתחתית תפריט העריכה (Edit). בחלקו העליון של חלון הפקודה ניתן לבחור באילו פקודות רוצים לטפל: הפקודות שבתפריטי התוכנה (Application Menus), בפקודות שבתפריטי החלונות (Panel Menus) או אולי להחליף את קיצורי הכלים (Tools).
Number99(a)

כעת עברו בין התפריטים השונים וסמנו את הפקודה לה תרצו להוסיף קיצור חדש או להחליף קיצור קיים. 
כעת הקישו בטבלה על הקיצור הקיים (או במקום בו צריך להופיע קיצור), שימו לב שהשפה המובילה במקלדת היא אנגלית והקישו את הקיצור המתאים לכם. שימו לב, הקיצור חייב לכלול את מקש Cmd (במק) או Ctrl (בפי.סי) או לחלופין את אחד ממקשי ה-F שבחלקה העליון של המקלדת – בתוספת מקש/מקשים אחרים.
במידה ובקיצור שבחרתם כבר נעשה שימוש, יוצג לצד הקיצור תמרור אזהרה צהוב ובתחתית החלון פירוט אודות הפקודה שעושה שימוש בקיצור. אישור הפעולה (Enter) יחליף את הקיצור הקיים בקיצור שאתם בחרתם.
Number_99_(b)

כדאי לדעת שלאחר אישור החלון, יופיע הקיצור שיצרתם גם בתפריטי התוכנה לצידה של הפקודה (כאילו אתם עובדי Adobe  אבל בלי שכר…).

Number_99_(c)

100 קפה ועוגה לסיום.
אי שם, בהצגת עשרת הקיצורים/טיפים הראשונים של פוטושופ הצגתי כמה ״סודות״ מחדרי הפיתוח של אנשי Adobe המוכרים יותר בשם ״ביצי פסחא״ (Easter Egg). תוספות אלה לא שימושיות כלל אך הן ענין שכיח בקרב מתכנתים ולא רק בחברת Adobe, משהו מעין ״נקמת היורמים״ או ״בואו תראו כמה אנחנו מגניבים…״.
רגע לפני הקיצור ה-101 ואולי על מנת לסגור באופן סימלי את המעגל – הנה עוד ״סוד״ שכזה, שמסתתר בפקודה העדפות (Preferences). הפעילו את הפקודה והציגו את הקטגורייה ממשק משתמש (Interface).
כעת השתמשו בקיצורי המקשים Shift+Alt ולחצו על ארבעת המרובעים האפורים שבחלקו העליון של החלון.
 ארבעת הריבועים יתחלפו לארבע פיסות עוגה. כעת הוסיפו לחגיגה גם את מקש Cmd  (במק) או Cterl (בפי.סי) ותקבלו גם ארבע כוסות קפה. תהנו.
Number_100_(a)

Number100_2(b)

Number100(c)
101ומה לגבי הקיצור המאה ואחת. פה אתם נכנסים. הציעו לנו  קיצור בפוטושופ שלא כתבנו עליו ואלי תזכו באחד מספרי ״מתכונים בפוטושופ״ (Photoshop Cookbook) במתנה + כרטיס כניסה חינם להרצאה שתתקיים בכנס זמן דיגיטלי הקרוב (25-26 בפברואר 2015). שימו לב! צריך קיצור שלא כתבנו אודותיו אבל הוא גם לא נמצא בתפריטים הרגילים (Cmd/Ctrl עבור פקודת Undo לא נחשב…).
את הקיצור יש לשלוח למייל הפרטי של ערן: eran@mentor.co.il עד התאריך 15 לפברואר 2015.

Be Sociable, Share!

    .התגובות סגורות