Home » בניית אתרים » Adobe CC – מה חדש (א’)

Adobe CC – מה חדש (א’)

כתבה: סיגלית אריאלי

adobeWebאדובי חשפה את גרסאות התוכנה החדשות כבר לפני מספר שבועות, ובימים האחרונים היא החלה “לשחרר” את הגרסאות החדשות להורדה ונסיון. וכן, יש הפתעות. פוסט זה אינו מרחיב על החידושים אלא רק מסביר מעט על כל אחת מהתוכנות ומה ניתן לבצע בהן.

Adobe CC אלו גרסאות הענן של אדובי. כדי להוריד אותן – להתנסות או אחרי תשלום – יש ליצור Adobe ID. טיפ ראשון – בדקו באינטרנט את דרישות המערכת לפני שאתם מורידים (או מנסים). רוב התוכנות דורשות מעבד 64 ביט וגרסאות אחרונות של מערכות הפעלה (חלונות 7 ומערכת הפעלה 10.7 ומעלה).
דבר ראשון הצצתי לראות מה השתנה בתוכנות שאדובי מגדירה כ”חבילת האינטרנט” (Web). בחודשים האחרונים אדובי הציגה מספר תוכנות בגרסאות בטא, ומעניין לראות איפה היא שילבה אותן. וכן, במהלך השבועות הקרובים תוכלו לקרוא על תוכנות נוספות של Adobe CC.
ובכן, הנה רשימת התוכנות:
Dreamweaver CC
Edge Animate CC
Edge Reflow CC
Edge Inspect CC
PhoneGap Build
Typekit
Photoshop CC

את פוטושופ אדובי מיקמה בכל חבילה, אז אין מה להתרגש. אבל איפה פלאש? ובכן, פלאש נדדה לחבילה אחרת – חבילת פיתוח המשחקים של אדובי. על החידושים בתוכנה זו יורחב בפוסט אחר. ועוד תוכנה שאיננה עוד בחבילה זו היא Fireworks. ובכן, לא עוד. אדובי הכריזה כי היא מפסיקה לפתח את התוכנה וגירסת CS6 היא הגירסה האחרונה של תוכנה זו. חבל.

DWLogoתוכנת דרימוויבר היא הוותיקה בחבילה זאת (אם זוכרים שפוטושופ היא לא בדיוק כלי לאינטרנט). החידושים בתוכנה כוללים ממשק CSS חדש ונח, שימוש בגרידים שונים עבור מסכים בגדלים שונים, התאמה לטכנולוגיות אינטרנט מודרניות ועוד. בשורה התחתונה – אם אתם כותבי קוד מיומנים, לא הרבה השתנה. אם אתם אוהבים לראות “מה ייצא לנו מזה” – אז יש עוד כמה אפשרויות חדשות ותמיכה טובה יותר ב- HTML5 ו-CSS3 ובשילוב jQuery.

EdgeAnimationLogoEdge Animate היא החלופה לפלאש. כמוה היא יוצרת אינמציות אולם הייצוא הוא ל-HTML 5, מה שמאפשר לשלב את התוצרת בקלות באתרים שנבנו ב-HTML 5. דרימוויבר תומכת בשילוב קבצים מתוכנה זו, כך שאפשר לשלב אותם ישירות בתוך האתר, תוך כדי בניה. אם נקרא בין השורות, נבין שאדובי הפנימה את המסר של Apple, גוגל ומיקרוסופט שכל אחת בתורה הודיעה על הפסקת שילוב  נגן פלאש בסמרטפונים, וויתרה על פלאש כתוכנת אנימציה לאתרים.
הרשו לי רק להזכיר שעדיין ניתן להוריד ולרכוש את גרסאות CS6 של כל התוכנות, כך שמי שרוצה להמשיך להתשמש בפלאש כדי לבנות באנרים, יוכל לעשות זאת.

EdgeReflowLogoEdge Reflow היא עדיין לא “ממש” תוכנה אלא רק הצצה למה היא תהיה כשהיא תהיה גדולה. מדובר בתוכנה המיועדת לקהל המעצבים שפחות מתעניין בקוד ויותר רוצה לעבוד עם כלי עיצוב כדי לבנות אתר. התוכנה מאפשרת עבודה נוחה עם פוטושופ ויצרה מהירה וקלה של אתרים מודרניים. אישית, אני לא בעד הגישה שמעצב לא צריך לדעת קוד (נהפוך הוא) וגם יש חפיפה גדולה למדי בין תוכנה זו לתוכנה אחרת (ומוצלחת) של אדובי – Muse.

EdgeInspectLogoEdge Inspect מיועדת עבור מי שרוצה לבדוק איך יראו האתרים שהוא בונה על מכשירים שונים, בלי להעלות את האתרים לרשת (ואז לגלות שהם לא מותאמים עד הסוף). רעיון מצויין, רק למה צריך תוכנה שלמה בשביל זה? למה אי אפשר היה לשלב את כל זה באחת מהתוכנות האחרות? לא ברור.
PhoneGap Build מיועדת למפתחי אפליקציות לסלולאר. התוכנה משתמשת ב-HTML5, CSS3 ו-JavaScript כדי לפתח את האפליקציות, וכנראה זו הסיבה שהתוכנה נמצאת בחבילה זו ולא בחבילת כלי הפיתוח של אדובי.

TypeKitLogoTypekit מאפשרת לנהל את הפונטים המיועדים לאינטרנט, בדומה לתוכנות ניהול פונטים אחרות. ההבדל הוא שכדי שאחרים יוכלו לראות את הפונטים הייחודיים בהם נעשה שימוש, צריך לצרף אותם לאתר ולמקם אותם בשרת. וזה מה שהתוכנה הזו עושה – מאפשרת ליצור חבילה (kit) של הפונטים בהם נעשה שימוש באתר ולהקל על תהליך העלאת האתר לרשת. רעיון מעולה, אבל למה צריך תוכנה בשביל זה? למה זו לא יכולה להיות פונקציה בכל אחת מהתוכנות הרלוונטיות, כמו Package באינדיזיין?

התוכנה האחרונה בחבילה היא פוטושופ. עליה יורחב בנפרד.

לסיכום – אדובי קוראת את השוק ומציעה מספר חידושים מעולים, שבאים להקל על כל בונה אתרים או מעצב שרוצה ליצור אתר אינטרנט מודרני במהירות ובפשטות. מצד אחד יש את דרימוויבר, המיועדת יותר למפתחים ובוני אתרים שעובדים בעיקר עם קוד. מצד שני יש את חבילת Edge, המיועדת יותר למעצבים שרוצים לעצב אתרים בלי ללמוד יותר מדי קוד, ועדיין ליצור אתר מודרני ויפה.

 

Be Sociable, Share!

    .התגובות סגורות