Home » גרפיקה » פקודות אבודות באינדיזיין

פקודות אבודות באינדיזיין

מאת שירלי אשרת-פסטרנק, מרצה לתוכנת אינדיזיין והבאה לדפוס במנטור וכותבת הספר בעברית אודות תוכנת אינדיזיין (בהוצאת מנטור)

כמה פעמים אמרתם לעצמכם: ״אני יודע/ת שאפשר לעשות את זה״ או ״אני זוכר/ת שיש פקודה כזאת אבל לא זוכר/ת איפה למצוא אותה ואיך קוראים לה״… או. אז אני פה בשביל להזכיר לכם. אספתי בשבילכם כמה מאותן פקודות שאולי נשכחו קצת ושכשצריך אותן הן כמו מים במדבר.

‏1 – Paste remembers layers
אז אנחנו עובדים עכשיו על פרוייקט חדש ומכינים שכבות בהקפדת שיא. עכשיו אנחנו צריכים להעתיק את כל הפריטים במסמך (הנחים בשכבות שונות) למסמך אחר, או אפילו לעמוד אחר במסמך שלנו. אנחנו מסמנים את הפריטים כולם (cmd/ctrl A), מעתיקים אותם (cmd/ctrl C), עוברים לעמוד/למסמך החדש ומצרפים את הפריטים המועתקים (cmd/ctrl V). שוד ושבר! כל השכבות הנהדרות אותן יצרנו בהקפדה כה רבה – נעלמו ואינן. כל הפריטים המצורפים אוחדו לשכבה אחת בפעולת הצירוף! (השכבה אליה אוחדו האחרות תהיה זו הפעילה באותו זמן. ניתן לזהות את השכבה הפעילה על-ידי אייקון כלי העט מימין).

1
כדי למנוע את הטרגדיה, יש לפתוח את תפריט חלון השכבות ולבחור בפקודה Paste Remembers Layers שכשמה כן היא: פעולת הצירוף זוכרת את השכבות והפריטים יופיעו בשכבות שהוקצו להם במקור. 
היתרון הגדול: כאשר השכבות במסמך מסודרות, לדוגמה, לפי שכבת רקע, שכבת מלל, שכבת תמונות וכד׳, ובמסמך אליו יועתקו הפריטים ישנן אותן שכבות עם אותם שמות, התוכנה מזהה את השמות הזהים ותכניס את הפריטים לשכבות התואמות את שמותיהם ולא תייצר שכבות כפולות ועודפות. כנ״ל במידה ומצרפים את הפריטים באותו מסמך – כל פריט יתמקם בשכבה המיועד לו.


2 – יצירת קו וקטורי מתמונה – Clipping Path
רוצים ליצור סילואטות (צלליות) וקטוריות של אובייקט מסויים אבל לא יודעים לצייר? פוחדים להשתמש בווקטורים ״חינמיים״ מאתרים המיועדים לכך כי האותיות הקטנות מבהירות לכם שה״חינם״ עלול לעלות לכם ביוקר? הנה דרך לעקוף את המגבלות: לוקחים תמונה, יוצרים ממנה מסלול חיתוך (Clipping Path) ומהמסלול שנוצר מייצרים קו וקטורי לכל דבר ועניין.
וככה עושים את זה:
 נגיד שחשקה נפשנו בסילואטה של טירה מכושפת והזויה, נוסח דרקולה. עכשיו, לכו תציירו את זה או תמצאו וקטור חינמי שמתאים בדיוק או חינמי באמת.
א. קחו תמונה שצילמתם מתישהוא איפשהוא באירופה וייבאו אותה לאינדיזיין (תמונה 1).
ב. סמנו את התמונה (עם החץ השחור) ובתפריט Object ביחרו בפקודה 
Clipping Path > Options.
ג. בשדה Type ביחרו במגדיר המסלול (תמונה 2). זה יכול להיות מסלול שנצרב בפוטושופ (Photoshop Path) או ערוץ השקיפות (Alpha Chanel) במידה ופורמט התמונה הוא Photoshop psd. בדוגמא הנ״ל אין בנמצא לא את זה ולא את זה, ולכן נבחרה האפשרות Detect Edges ש״מתחקה״ אחר קצוות האובייקט המצולם ויוצרת סביבו מסלול. יש לציין שהמסלול שנוצר אינו מושלם (אך יעיל מאד כשרוצים ליצור סקיצות מהירות) ודיוקו תלוי באיכות התמונה וברמת הנפרדות של האוביקט מהרקע שלו. במקרה של הטירה המכושפת, חוסר הדיוק הזה דווקא עשה לנו שירות טוב.
ד. 
על מנת להגיע לתוצאה הרצויה, “שחקו” עם הערכים בשדות Threshold ו-Tolerance (כשכפתור ה-Preview מסומן, כמובן).
ה. כדי לכלול במסלול גם את ה״חורים״, סמנו את האפשרות Include Inside Edges ואשרו את החלון (OK).
כעת, אחרי שיצרנו את מסלול החיתוך, ניתן להפוך אותו לקו וקטורי:
ו. בוחרים שוב בתמונה וחוזרים לפקודה Clipping Path בתפריט Object.
ז. הפעם, אחרי שכבר יצרנו מסלול חיתוך, נוספה האפשרות לבחור בפקודה Convert Clipping Path to Frame (תמונה 3).
הקו הוקטורי נוצר אך התמונה עדיין שם.
ח. ליחצו על תופס התוכן (Content Grabber) על מנת לבחור את התמונה עצמה (אפשר גם באמצעות החץ הלבן) ומיחקו אותה (Delete).
נותרנו עם קו וקטורי לכל דבר אותו אפשר לצבוע, להגדיל לכל גודל שנרצה, ו/או לשחק עם הנקודות שלו באמצעות החץ הלבן על מנת להגיע לתוצאה הרצויה (תמונה 4).

2
טיפ קטן: במידה והקצוות נותרו משוננים מדי, גם אחרי ששיחקנו עם הערכים בחלון, ניתן לתת לקו הוקטורי ערך נמוך מאד של האפקט Basic Feather שירכך מעט את החידוד.

‏3 – Edit in Story Editor
חלון עריכת הטקסט הנפלא הזה הוא סמוי מהעין ולעתים גם נשכח מהלב, וחבל, מפני שהוא כלי עזר שימושי ומומלץ ביותר. בחלון זה מוצג הטקסט המופיע ב״סיפור״ (לא מצאתי מילה טובה יותר ל-Story), ברצף אחד (גם אם הסיפור מורכב מתיבות רבות המשורשרות ביניהן). הטקסט בחלון מופיע נקי מעיצובים ויעיל מאד, למשל, בעבודה על ״סיפור״ המתפרס על עמודים רבים. במקרה כזה מאד נוח לעשות תיקוני טקסט בחלון זה במקום לקפוץ מתיבה לתיבה או מעמוד לעמוד.
החלון נמצא בתפריט Edit אך קל ומהיר יותר להגיע אליו באמצעות הקיצור cmd\ctrl Y – כאשר הסיפור המסויים מסומן או במצב של כתיבה בתוך הסיפור. במידה ואנו רוצים להגיע למילה/לפיסקה ספציפית בסיפור, ניתן לסמנה בתוך תיבת הטקסט ואז ללחוץ cmd\ctrl Y. החלון ייפתח ויפנה אותנו ישירות למילה/פיסקה המסומנת.

3

כעת ניתן לבצע את התיקונים וברגע שנסגור את החלון – השינויים ייראו מיד בתיבת הטקסט (החלון עובד במקביל לתיבה).

מכירים את הפלוס האדום המפורסם? שאלה רטורית… לפעמים כשהוא מופיע בפינה התחתונה של התיבה, אין ביכולתינו (או ברצונינו) להתחיל למתוח את התיבה כדי לגלות את הטקסט המסתתר בהמשך. אנו רוצים לטפל בטקסט כך שיתאים לתיבה, אבל מגששים באפלה כי אין לנו מושג מה וכמה מתחבא מעבר להרי החושך (או מעבר לפלוס האדום). בחלון Story Editor, לעומת זאת, ניתן לצפות בטקסט כולו, גם בזה שלא נראה בתיבה עצמה. הטקסט ה״עודף״ החבוי מסומן בקו אנכי אדום לימינו.

4
Story Editor עובד גם בטבלאות! טקסט עודף בתא של טבלה מיוצג ע״י עיגול אדום. גם בטבלאות, ברוב המקרים, לא יהיה נוח עד לא בא בחשבון להתחיל להרחיב את השורה/הטור כדי לצפות בטקסט החבוי. גם שם – לחיצה על cmd\ctrl Y תעשה את העבודה.

5
משמאל לטקסט בחלון Story Editor מוצגים סגנונות הפיסקה של הפיסקאות השונות, כך שניתן, בעזרת החלון, גם לצפות ביתר קלות בשיוך הסגנוני של כל פיסקה. כמו כן, מופיע משמאל מיקום ה״עומק״ הוורטיקלי של הפיסקאות השונות. ניתן לשלוט בפריטים המוצגים משמאל בתפריט View > Story Editor.
אינדיזיין מציגה בחלון זה גם מרקרים לפיצ׳רים רבים כמו: עצם מעוגן, משתני טקסט, סמני אינדקס ועוד, מה שמקל מאד על העבודה עם טקסטים ארוכים ועמוסים בסמנים.
אם גם אתם בין אלה שלא הכירו או שכחו מקיומו של החלון הנפלא הזה, אני ממליצה בחום לבדוק אותו ולהתחיל לעבוד בו. התמכרות מובטחת.

‏4 – Copy Link(s) to…
כולנו מכירים את הפקודה Package שאורזת עבורינו את המסמך על תמונותיו, פונטיו, פידיאפו וכו׳. אבל לפעמים אנחנו לא צריכים את כל החבילה. לפעמים אנחנו רוצים להעתיק רק את התמונות או חלק מהן, באופן מיידי ומהיר, לתיקיה על המכתבה,  כי אנחנו צריכים לשלוח אותן במייל, לדוגמה. אז איך עושים את זה:
א. 
מסמנים בחלון ה-Links את התמונות הרלבנטיות.
ב. בתפריט החלון בוחרים ב- Utilities > Copy Link(s) to.

6

 

ג. בחלון שנפתח בוחרים בתיקיה אליה רוצים להעתיק את התמונות או יוצרים תיקיה כזאת (בתחתית החלון לוחצים על כפתור New Folder) ולאישור לוחצים על כפתור Choose.שימו לב שהתמונות שבחרתם להעתיק יהיו כעת מקושרות לתיקיה החדשה.

זה הכל להפעם. נסו את זה בבית!
פקודות אבודות נוספות ששוות תזכורת – בפוסט הבא.

Be Sociable, Share!

    .התגובות סגורות