Home » אילוסטרייטור למתחילים » עיצוב גרפי בעולם של אינטרנט

עיצוב גרפי בעולם של אינטרנט

כתבה סיגלית אריאלי, מרצה בקורס לבניית אתרים במנטור

עד לפני כ-10 שנים הדפוס שלט בכל – ספרים, עיתונים, מגזינים, פרסומות. ואז הגיעו הסמרטפונים והאפליקציות… מה צריך ללמוד היום?

GraphicDesiLogoקורס גרפיקה ועיצוב גרפי מיועד לאלו מאיתנו שרואים את עצמם משתלבים בעולם העיצוב על שלל גווניו ושלוחותיו. בעבר, זה אכן אמר השתלבות בעולם הדפוס, כי זה מה שהיה – משרדי פרסום, משרדי עיצוב, מערכות עיתונים, בתי דפוס. כל אלו היו הלקוחות העיקריים של המבצעים הגרפים, אלו ששלטו בתוכנות וידעו איך להפוך לממש את חזונו של המעצב.
הזמנים השתנו. עדיין יש דרישה גדולה מאד למבצעים גרפים בתחום הדפוס, אבל לא רק. היום גם משרדים המתמחים בבנייה עבור האינטרנט דורשים בוגרי קורס מבצעים גרפים. אבל מה בעצם לומדים בקורס כזה?
קודם כל, הדגש הוא על ידע ומיומנות בתוכונות הפופולאריות ביותר בעולם העיצוב – אילוסטרייטור, פוטושופ ואינדיזיין, שלושתן מבית היוצר של אדובי. לכל תוכנה יש את היחודיות שלה, ושלושתן יחד מאפשרות הפקה של מגוון רחב של מוצרים מעוצבים.

פוטושופ – התוכנה הפופולארית בעולם לעיבוד תמונה. התוכנה מאפשרת לכל אחד לבצע מניפולאציות על תמונה עד לכך שגם אמא שלה לא תכיר אותה. שינוי צבעוניות (תמונה צבעונית הופכת לתמונה בגווני חום או גווני אפור), ריטושים (לאן נעלמה הפלולה?), שילוב בין תמונות (רגע, משה בכלל היה בחו”ל כשהצטלמנו, אז מה הוא עושה פה?), הוספת אפקטים למלל ועוד ועוד. במילים אחרות – הגבול של התוכנה הוא גבול הדמיון של מי שעובד בה.
היתרון הגדול של הכרות עם תוכנה זו הוא שהיא משמשת לא רק את אנשי הדפוס אלא מגוון רחב של אנשי מקצוע, החל מצלמים, מעצבי אתרים, עורכי וידאו ועד.. כן, בוני אפליקציות.

photoshopSample

אילוסטרייטור – כשמה כן היא – תוכנה שיועדה לאיור (אילוסטרציה). עם השנים והצרכים, נוספו לה תכונות נוספות שהפכו אותה לפופולארית בקרב כל מי שעוסק בעיצוב. היום, התוכנה מאפשרת לדמות תלת-מימד, ניתן ליצור בה מספר משטחי עבודה (“דפים”) וגירסתה האחרונה הוסיפה מספר תכונות עיצוב מלל יחודיות. ההבדל הגדול בינה לבין פוטושופ הוא שאילוסטרייטור היא תוכנה שיוצרת עצמים וקטורים – כאלו הבנויים מנקודות וקווים המחברים בינהם. על עצמים אלו ניתן לבצע פעולות שינוי רבות, כמו שינוי גודל, סיבוב, שינוי צבע ומיקום, מבלי לאבד מאיכותם. היום התוכנה משמשת את תחום הדפוס בבניית לוגויים, איורים, עיצובים מיוחדים ואריזות. מעצבי אתרים אוהבים לעבוד איתה כי היא מאפשרת לשנות את העיצוב בקלות ובמהירות, מבלי לאבד מאיכותו. בנוסף, התוכנה מאפשרת לאנשי פלאש (אנימציה) ליצור שחקנים באילוסטרייטור ולהעביר אותם בקלות להמשך הנפשה בפלאש.

symbols

אינדיזיין – בפועל, מדובר בתוכנה חדשה (יחסית) שכבר כבשה את עולם הדפוס כתוכנת העימוד המובילה ועכשיו מסתערת על יעדים נוספים. כשאנשי אדובי פיתחו את אינדיזיין, הם חשבו על אנשי העימוד קודם כל. אלו שצריכים לעצב עמודי חדשות לעיתונים, אלו שמעמדים ספרים הכוללים תמונות (או לא), אלו שצריכים לעשות סדר במגזינים או חוברות.
אל התוכנה ניתן לייבא מספר רחב של קבצים מסוגים שונים, החל מקובצי מלל שהוקלדו בתוכנת Word, עבור לתמונות שעובדו בפוטושופ ולוגויים שנבנו באילוסטרייטור. את כל חומרי הגלם האלו ניתן לשלב ולעצב לכדי קובץ אחד המכיל מספר עמודים.
פתחו מגזין כלשהו ותסתכלו מה הוא מכיל – בשוליים תוכלו למצוא את מספר העמוד הנוכחי, את שם הפרק או המגזין, לפעמים תמצאו בשוליים גם הערות. הביטו בתוכן העמוד – לא פעם הוא כולל מלל ותמונה התומכים זה בזה – המלל מסביר מה יש בתמונה שממחישה את מה שכתוב.
העיצוב הזה הוא פרי עבודתו של המעצב או המעמד, וסיכוי סביר שלשם כך הוא נעזר בתוכנת אינדיזיין, פוטושופ ואילוסטרייטור.
אבל אנידיזיין לא עצרה בדפוס. היום ניתן להפיק ממנה קובצי PDF שישולבו כחומר עזר באתר, ספרים דיגיטליים (eBook) ומגזינים דיגיטליים (Folio). לא מעט מעצבים משתמשים באינדיזין כבסיס לעיצוב אתר בזכות יכולה להכיל מספר רב של עמודים.

IDSample

אז אם אתם רוצים להשתלב בעולם הכל כך דינמי של העיצוב, כרטיס הכניסה שלכם הוא קורס מבצעים גרפים. במהלך הקורס תלמדו את שלושת התוכנות לעומק, עד לרמה בה תוכלו להשתלב בכל משרד העוסק היום בתחום העיצוב – לדפוס ולאינטרנט.

Be Sociable, Share!

    .התגובות סגורות