Home » בניית אתרים » 101 קיצורים בפוטושופ – כתבה ראשונה

101 קיצורים בפוטושופ – כתבה ראשונה

אסף וכתב ערן בורוכוב, מקים מכללת “מנטור”, כותב סדרת ספרי אילוסטרייטור ופוטושופ, ומרצה בקורס פוטושופ למתקדמים

101Tricksהקדמה:
אני מת על קיצורים. תוכנת פוטושופ היא ללא ספק המלכה הבלתי מעורערת של קיצורים וטריקים. ״הגברת הזקנה״ מסתירה סביב הממשק (כלים, חלונות, פקודות ושל השאר) כמה סודות – חלקם מוכרים לכל וחלקם פחות. הרעיון לאגד מבחר קיצורים שכאלה נוצר מתוך מחשבה ששיטות עבודה יעילות ומהירות אהובות גם על משתמשים מנוסים וגם על כאלה שעושים את צעדם הראשון בעולמה המדהים של פוטושופ.

 

 

כמה הערות חשובות:

אין לי ספק שחלק מהקיצורים מוכרים לחלק מהמשתמשים. המטרה היתה לאפשר לכולם לדעת כמה שיותר קיצורים.
אין לי ספק שאני לא מכיר את כל הקיצורים. 101 זה פשוט מספר סימטרי.
אשמח אם מי מכם יגלה לי קיצורים נוספים (ואולי אוסיף מאמר נוסף ובו כל הקיצורים שלכם – כמובן עם קרדיט מכובד לכל אחד…)
הקיצורים המוזכרים כאן הם קיצורים שלא מופיעים בתפריטי התוכנה.

אז בואו נתחיל…

No__0000_1אודות התוכנה
בחירה באפשרות ״אודות התוכנה״ (About Photoshop) מציגה את חלון התוכנה הרגיל והמוכר. נסו לפני הפעלת הפקודה להחזיק את מקש Cmd (במק)  או Ctrl בפי.סי. ולפניכם תוצג תמונה שונה לגמרי. כדאי לשים לב שהפקודה (אודות פוטושופ) ממוקמת במחשבי מק בתפריט התוכנה ואילו במחשבי פי.סי. בתפריט העזרה (Help).
דרך אגב, נסו לעשות זאת גם בגירסאות ישנות יותר.

 

Number1

No__0001_2מרילין הקוסם
עוד ״סוד קטן״, ידוע (וחסר שימוש לחלוטין…) ניתן למצוא בגירסאות קודמות של פוטושופ (cs5 ומטה).
 בחירה באפשרות Layers Options מתוך תפריט חלון השכבות, תוך החזקת מקש Alt מציגה את מרילין הקוסם.

 

Number2

No__0002_3שיחזור הגדרות ברירת המחדל של התוכנה
משהו לא עובד? התוכנה לא מתפקדת כמו שאתם רגילים? רוצים להשיב את התוכנה להגדרות הראשוניות שלה (אלה שהיו, רגע לאחר שהתקנתם את התוכנה)? במקום לעבור בין כל האפשרויות השונות ולנסות לאפס אותן, נסו את הטריק הבא:
צאו מהתוכנה (Quit במק, או Exit בפי.סי), החזיקו את שילוב המקשים Cmd+Alt+Shift (במק) או Ctrl+Alt+Shist (בפי.סי) והזניקו את התוכנה. על המסך תוצג הודעה. לאחר אישור ההודעה התוכנה משחזרת את הגדרות ברירת המחדל.

Number3
הערה: כדאי לשים לב שהקיצור רלוונטי גם לתוכנות אחרות מבית Adobe.

No__0003_4הסתרת כל החלונות
דרך מהירה ופשוטה להסתיר את כל חלונות התוכנה היא הקשה על מקש Tab. הקשה נוספת תשוב ותציג את החלונות.

 

 

No__0004_5 הסתרת כל החלונות – למעט חלון הכלים
לעיתים יש צורך בהסתרה של כל החלונות – אבל לא של חלון הכלים. לשם כך, השתמשו בשילוב המקשים Shift + Tab.

 

 

No__0005_6מעבר בין מצבי התצוגה
בתחתית חלון הכלים ניתן למצוא מספר אפשרויות תצוגה. דרך מהירה לעבור בין מצבי התצוגה השונים היא הקשה של מקש האות  F. כל הקשה תעבור למצב תצוגה הבא. אחד השימושים התכופים שאני עושה בקיצור הזה הוא בעת הצגת עבודה או תמונה ללקוח. באמצעות הקשה על מקש Tab אני מסתיר את הכלים, ובאמצעות שתי הקשות מהירות על מקש האות F אני מציג את התמונה על גבי רקע שחור, רקע שכמעט תמיד מיטיב עם התמונה.

 

Number6

No__0006_7מעבר בין מסמכים פתוחים
מעבר בין מסמכים פתוחים מתבצע באמצעות שילוב המקשים Ctrl+Tab
. דרך אגב, משתמשי מק יכולים להשתמש בקיצור Cmd+~ (זה קיצור שעובד גם בתוכנות אחרות).

 

 

No__0007_8שינוי יחידות המידה
בעת יצירת קובץ תמונה חדש, ניתן לקבוע את יחידות המידה (מ״מ, אינטששים, פיקסלים וכדומה). אבל איך משנים את יחידות המידה לקובץ קיים? הדרך המהירה לעשות זאת (מבלי להשתמש בפקודת העדפות Preferences) היא הצגה של סרגלי התמונה (Cmd/Ctrl + R), לחיצה על הסרגל עם הלחצן הימני בעכבר ובחירה ביחידות המידה הרצויות מתוך התפריט ש״יקפוץ״. הערה: כדאי לשים לב שגם קיצור זה  רלוונטי לתוכנות אחרות מבית Adobe.

Number8

No__0008_9אותיות ל״קפיצה״ בין כלים
על מנת  להשתמש בכל אחד מכלי התוכנה, יש ללחוץ על דמותו שבחלון הכלים. פשוט, קל ומהיר אבל! יש דרך קצרה ומהירה יותר. כמעט לכל אחד מהכלים יש מקש יחודי. לדוגמה, על מנת לבחור בכלי המחק ניתן פשוט להקיש על מקש E במקלדת וזהו, מעבר מהיר לכלי המברשת יתבצע באמצעות הקשה על מקש B. על מנת לראות איזה קיצור ״מוצמד״ לאיזה כלי, מקם את הסמן ״מעל״ הכלי (בלי ללחוץ). כעבור שנייה יוצג מלבן קטן צהוב ובו שמו של הכלי ואות באנגלית (בסוגריים) – זה הקיצור של הכלי שביקשת. כמובן שלא ממש צריך ללמוד את כל הקיצורים, אבל מספיק לדעת ארבעה-חמישה עיקריים בשביל לחסוך הרבה זמן יקר.

Number9

No__0009_10״קפיצה לכלים״ נסתרים
בחלון הכלים ניתן לראות שחלק מהכלים מאוגדים תחת כלי אחד. לדוגמה, לחיצה על דמות אחד מכלי הלאסו מציגה שלושה כלים מאותה משפחה. יש שתי דרכים לעבור בין הכלים (חוץ מאשר לחיצה ממושכת ובחירה בכלי הרצוי).
הדרך הפשוטה לעבור בין הכלים היא לחיצה על דמות הכלי תוך כדי החזקת מקש Alt. דרך נוספת, מהירה הרבה יותר, שימוש בשילוב המקשים Shift + האות שמייצגת את הכלי (הסבר בקיצור הקודם).
Number10(a)
דרך אגב, המהדרין יכולים אפילו לוותר על מקש Shift. הציגו את חלון העדפות (Preferences) ותחת הקטגורייה כללי (General) בטלו את הסימון באפשרות: Use Shift Key for Tool Switch. מרגע זה, כל לחיצה על קיצור הכלי ״תעבור״ בין הכלים באותה קטגוריה.

Number10(b)

להתראות בטיפים הבאים.

Be Sociable, Share!

    .התגובות סגורות